TIESĪBAS RAKSTĪTAS NOMODĀ ESOŠAJIEM (SENO ROMIEŠU SAKĀMVĀRDS)

 


Kā piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam


Kā piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam.

Ja Tu atvēri šo saiti, tas nozīmē, ka tev vai kādam no tev pazīstamiem cilvēkiem ir aktuāls jautājums par to, kādos gadījumos var piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam. Šis raksts ir veidots vienkāršotā valodā, bez liekām atsaucēm uz sarežģītiem juridiskiem terminiem. Šeit nebūs aplūkota sarežģīta teorija, bet gan sniegti vienkārši un praktiski jautājumi.



1. Kādos gadījumos var piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam?

1.1. Tātad, sāksim ar pašiem pamatiem. Uzturlīdzekļus bērna uzturam var piedzīt no bērna vecākiem tad, ja netiek pildīts Civillikuma 179.pantā noteiktais vecāka pienākums uzturēt bērnu, samērā ar viņa mantas stāvokli un spējām. Lai arī praksē visbiežāk ir tā, ka uzturlīdzekļus bērna uzturam lūdz piedzīt māte no bērna tēva, tomēr tikpat labi ir iespējams, ka tēvs var prasīt piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam no mātes (protams, tad, ja māte nepilda savu likumā noteikto pienākumu uzturēt bērnu). Loģiski, ka celt prasību par uzturlīdzekļu piedziņu var tikai tas no vecākiem, kurš pats bērnu reāli uztur.

1.2. Uzturlīdzekļus var piedzīt tikai no cilvēka, kurš bērna dzimšanas apliecībā ir reģistrēts kā viens no bērna vecākiem. Ja šādas atzīmes bērna dzimšanas apliecībā nav, tad, kopā ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu, ir jāceļ arī prasība par paternitātes noteikšanu (ja tiesa atzīs paternitāti, tad vienlaicīgi ir iespējams pieņemt arī spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu bērna uzturam).

1.3. Uzturlīdzekļus bērna uzturam var prasīt arī tad, ja starp vecākiem pastāv laulība, kas vēl nav šķirta, arī tad ja abi bērna vecāki dzīvo kopā. Šeit izšķirošais ir tas, kurš un kādā apmērā pilda savu pienākumu uzturēt bērnu.

2. Cik lielus uzturlīdzekļus no bērna vecāka var prasīt?

2.1. Likums nav noteicis ierobežojumus, cik lielā apmērā viens no bērna vecākiem var prasīt uzturlīdzekļus no otra bērna vecāka. Teorētiski var prasīt miljons euro mēnesī. No praktiskā viedokļa tomēr uzturlīdzekļi būtu jāprasa saprātīgā apmērā. Lai noteiktu, kas ir ''saprātīgs'' jeb ''atbilstošs'' apmērs, ir nepieciešams izvērtēt 1) abu vecāku mantisko stāvokli un iespējas uzturēt bērnu, kā arī 2) bērna vajadzības. 

2.2. Par bērna vecāka mantisko stāvokli liecina tas, kāda ir viņa darba alga, vai uz viņa vārda ir reģistrēti kādi nekustamie īpašumi, transporta līdzekļi, kapitāla daļas uzņēmumos, cik daudz naudas ir viņa bankas kontā utt. Tāpat vērā ņemamas ir bērna vecāka spējas uzturēt bērnu. Tas nozīmē, ka negodprātīgas personas tik viegli vairs nevarēs aizbildināties ar legālu ienākumu trūkumu, lai izvairītos no pienākuma maksāt uzturlīdzekļus pienācīgā apmērā, jo tiesa varēs ņemt vērā, ne tikai to, cik vecāks nopelna un kas viņam pieder, bet arī to, cik viņš varētu nopelnīt, ja gribētu, un kādas ir viņa spējas uzturēt bērnu. 

2.3. No turīgiem vecākiem ir saprātīgi prasīt bērna uzturam pat sākot no vairākiem simtiem euro mēnesī un uz augšu. Konkrēta summa gan, kā jau minēts, ir atkarīga no katras konkrētās situācijas.

2.4. Tomēr arī tad, ja bērna vecākam nav vispār nekādu ienākumu un īpašumu un turklāt ir acīmredzami, ka minētā situācija atbilst patiesībai, arī tad no bērna vecāka ir iespējams piedzīt uzturlīdzekļus- vismaz Latvijas Republikas Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā. Tar ir šāds:

No bērna piedzimšanas līdz 7 gadu vecuma sasniegšanas- 25 procenti no minimālās mēneša darba algas Latvijā jeb  uz šo brīdi 80 euro katru mēnesi.
No 7 gadu vecumam līdz pilngadībai (18 gadiem)- 30 procenti no minimālās mēneša darba algas Latvijā jeb uz šo brīdi 96 euro katru mēnesi.

Augstāk norādītās summas, prasti izsakoties, ir piedzenamas no jebkura bezpajumtnieka (ja viņš neuztur savu bērnu).

3 Vai man vajag juridisko palīdzību lai piedzītu uzturlīdzekļus bērna uzturam?

3.1. Viss atkarīgs no tā, kādas ir otra bērna vecāka materālās iespējas (tas ir, cik no viņa reāli var piedzīt). Ja sagaidāmā uzturlīdzekļu summa ir pietiekoši liela un turklāt ir droši zināms, ka bērna vecāks sniegs iebildumus pret pieprasīto uzturlīdzekļu apmēru, tad ir ļoti ieteicams doties pēc palīdzības pie laba profesionāla jurista. Šādos gadījumos visbiežāk juristam tiek nokārtota notariāla pilnvara, uz kuras pamata jurists turpmāk ved tiesu lietas un tev tad šādā gadījumā būs aiztaupītas daudz neērtības, kuras saistītas ar staigāšanu pa tiesām, pierādījumu iesniegšanu, piedalīšanos tiesas sēdēs. Protams, laba jurista zināšanas un pieredze šādās lietās ir ļoti nozīmīgas.
Protams, diemžēl ne visiem un ne vienmēr ir iespējams samaksāt par laba jurista pakalpojumiem. Bet ja ir jāizvēlas starp sliktu vai nekādu, tad ļoti bieži labāk ir iztikt bez jurista vispār, jo slikti juristi dažkārt var izdarīt daudz vairāk ļauna nekā laba. Kā pazīt sliktu juristu? Tas ir garš stāsts un tam ļoti bieži ir maz sakara ar to, cik viņš prasa par saviem pakalpojumiem. Bet par to citreiz...


3.2. Ja turpretī no otra bērna vecāka vēlies piedzīt uzturlīdzekļus, kas līdzvērtīgi vai tikai mazliet pārsniedz minimālo uzturlīdzekļu apmēru, tad šādos gadījumos lietas vešanai padziļinātas juridiskās zināšanas diez vai būs nepieciešamas, jo tiesu praksē ir atzīts, ka uzturlīdzekļu piedziņai minimālajā apmērā faktiski nav nepieciešami papildus aprēķiini vai izvērsta juridiskā argumentācija, jo minimālajā apmērā bērnu uzturēt ir ikviena vecāka pienākums. Protams, arī šeit ir iespējams izmantot juridisko palīdzību, ja nav laika un vēlmes ķēpāties ar papīriem un pašam mēģināt sastādīt prasības pieteikumu (jā, ikviena dokumenta sastādīšana tiesai ir pietiekoš ķēpīgs un laikietilpīgs process).

4. CIk man būs jāmaksā par tiesāšanos, lai piedzītu uzturlīdzekļus

Labā ziņa ir tāda, ka prasītāji, ceļot prasību par uzturlīdzekļu piedziņu bērna labā, ir atbrīvoti no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos uz likuma pamata (Civilprocesa likuma 43.panta pirmās daļas 3.punkts).  Tas nozīmē, ka pie prasības celšanas nav jāmaksā nedz valsts nodeva, nedz ar lietas izskatīšanu saistītie izdevumi. Līdz ar to vienīgie izdevumi, kas varētu rasties par prasības celšanu tiesā, ir izdevumi, kas saistīti ar  juridisko palīdzību. Bet arī šeit ir varianti:
1) personas, kas ir atzītas par trūcīgām vai maznodrošinātām, var saņemt juridisko palīdžibu prasības pieteikuma sagatavošanai (Sk. https://www.jpa.gov.lv/valsts-nodrosinata-juridiska-palidziba59 ).
2) prasības pieteikumu par uzturlīdzekļu piedziņu var sastādīt arī pats.
3) ja tomēr ir nepieciešamība vai vēlēšanās saņemt profesionālu jurista palīdzību, tad, atkarībā no lietas sarežģītības pakāpes, izmaksas var būt ļoti dažādas. Piemēram, par prasības pieteikumu sastādīšanu lietās par uzturlīdzekļu piedziņu minimālajā apmērā cenas sākas sākot ar 20 euro par prasības pieteikumu un uz augšu (tas ir, cik zināms šī raksta autoram. Nav izslēgts, ka ir juristi, kas šādus pieteikumus sastāda arī par mazāku atlīdzību).

5. Cik ilgs būs tiesvedības process?

Tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Tas ir, vai uzturlīdzekļu lieta tiek skatīta atsevišķi vai kopā ar citiem strīdiem (piemēram, laulības šķiršana, saskarsmes tiesību noteikšana, kopmantas sadale utt.), arī no tā, vai uzturlīdzekļi tiek prasīti minimālajā apmērā vai vairāk. Tas ir atkarīgs arī no otras puses godprātības, jo neskatoties uz likumdevēja centiem paātrināt tiesas procesu, negodprātīgai personai joprojām pastāv iespējas novilcināt tiesas procesu. Visbeizot, tas ir atkarīgs no tā, kurā Latvijas tiesā tiks skatīta prasība par uzturlīdzekļu piedziņu. Nav noslēpums, ka tiesas tālākajos Latvijas rajonos ir daudz mazāk noslogotas un tāpēc strādā krietni ātrāk nekā Rīgas tiesas, kur lietu izskatīšanas termiņi ir ilgāki.
Visātrāk, protams, tiks izskatītas maza apmēra prasības par uzturlīdzekļu piedziņu minimālajā apmērā (kuras netiek skatītas kopā ar laulības šķiršanas lietām vai citiem no ģimenes tiesībām izrietošiem strīdiem). Šādas lietas visbiežāk tiek izskatītas rakstveidā, nerīkojot tiesas sēdi un tiesas spriedums tajās varētu būt sagaidāms pēc vidēji 1,5 līdz trim mēnešiem, skaitot no prasības pieteikuma iesniegšanas brīža.

6. Ko darīt, ja atbildētājs tīši novilcina tiesas procesu?

Jā, diemžēl no tā mēs neesam pasargāti. Arī šobrīd joprojām ir gudrinieki, kas tīšām aizkavē tiesas procesus, iesniedzot fiktīvas slimības lapas, ceļot bezjēdzīgas pretprasības utt. Lai arī uzturlīdzekļu lietās šādi gadījumi nav ļoti bieži, tomēr tie ir iespējami (bet tas parasti attiecās uz lietām, kur  uzturlīdzekļos tiek prasītas pietiekoši ievērojamas naudas summas). Lai nodrošinātos pret to, ir derīgi lūgt tiesu pieņemt lēmumu par pagaidu uzturlīdzekļu piedziņu (kas tiks pieņemts jau pirmajā tiesas sēdē un būs izpildāms nekavējoties).

7. Ko darīt tālāk, kad ir saņemts pozit'īvs tiesas spriedums?

7.1. Sprieduma spēkā stāšanās. Lietās par uzturlīdzekļu piedziņu bērnu uzturam ir iespējams prasīt nekavējošu sprieduma izpildi. Ja tas ir lūgts, tad jau uzreiz pēc sprieduma pasludināšanas ir iespējams prasīt tiesai izpildrakstu. Ja nekavējoša sprieduma izpilde nav prasīta, tad jāgaida līdz sprieduma spēkā stāšanās brīdim. Tas, kad stāsies spēkā spriedums, ir atkarīgs no tā sastādīšanas datuma un arī no tā, vai kāds šo spriedumu pārsūdzēs. Katrā ziņā par sprieduma spēkā stāšanos ir jāinteresējas pašam, zvanot uz konkrētās tiesas kanceleju (par sprieduma spēkā stāšanos ir vērts sākt interesēties vidēji pēc viena mēneša  no sprieduma pasludināšanas dienas).

7.2. Izpildu raksts. Lai piedzītu uzturlīdzekļus piespiedu kārtā, ir nepieciešams izpildu raksts, bet izpildu rakstu izsniedz tikai par spriedumu kas ir stājies spēkā vai kam ir noteikta nekavējoša izpilde (sk. iepriekšējo punktu).  Kad esi saņēmis izpildu rakstu, tev jāiet pie tiesu izpildītāja (faktiski, Tu vari izvēlēties jebkuru tiesu izpildītāju, kurš darbojas tajā apgabalā (Kurzeme, Vidzeme, Zemgale, Latgale vai Rīga), kurā ir atbildētāja deklarētā dzīvesvieta. Tomēr pienākums pieņemt lietvedībā tavu izpildu rakstu, ir tikai tam tiesu izpildītājam, kura darbības teritorijā atrodas atbildētāja deklarētā dzīvesvieta. Sīkāk par tiesu izpildītājiem, informāciju var iegūt https://www.lzti.lv/lv/


Ceru, ka šī informācija ir noderīga.

Komentāri (0)  |  2014-06-03 18:52  |  Skatīts: 11305x
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ